Sztuka zadawania pytań - ankiety podczas procesu redesignu strony - cz.II

Skontaktuj się z nami

Tematy

  • Redesign strony WWW
  • Ankiety ewaluacyjne

Taka wiedza pozwoli zaprojektować stronę www spełniającą oczekiwania końcowych użytkowników jak i wymagania biznesowe Klienta. Jednym z narzędzi, które pozwala nam poznać opinie użytkowników, zarówno przed jak i po wykonaniu projektu, jest ankieta.

Bezpłatna konsultacja

Olgierd Mrozik

[email protected]

+48 58 732 27 37

Zanim rozpoczniemy projektowanie warto zapytać o to kim są odbiorcy strony oraz jakie są ich oczekiwania dotyczące nowego serwisu.

W poprzednim artykule przedstawiliśmy korzyści wykorzystania ankiet w procesie projektowym. Tym razem skupimy się na ich praktycznym wykorzystaniu w naszych projektach. Taka wiedza pozwoli zaprojektować stronę www spełniającą oczekiwania końcowych użytkowników jak i wymagania biznesowe Klienta. Jednym z narzędzi, które pozwala nam poznać opinie użytkowników, zarówno przed jak i po wykonaniu projektu, jest ankieta.

 

Właśnie tę metodę badawczą wykorzystaliśmy podczas realizacji projektu nowej strony www dla naszego klienta - jednej z pomorskich szkół wyższych. Ankiety stanowiły uzupełnienie badań z użytkownikami i analizy ruchu na stronie. Pozwoliły dotrzeć do szerszej publiczności, poznać odczucia dotyczące stylistyki oraz ogólne wrażenia związane z korzystaniem ze strony.

Zdjęcie przedstawia kobietę pracującą przy laptopie

Ankieta w dużej mierze opierała się na pytaniach otwartych, ponieważ zależało nam głównie na uzyskaniu ogólnej opinii na temat strony, jej użyteczności oraz na poznaniu ewentualnych problemów, które doskwierają użytkownikom podczas korzystania ze strony www. W efekcie uzyskaliśmy kilka bardzo fajnych pomysłów i rozwiązań, których sami nie przewidzieliśmy. Dzięki wiedzy pozyskanej stosunkowo małym nakładem czasu i budżetu byliśmy w stanie dodatkowo uatrakcyjnić nową stronę i wdrożyć funkcjonalności faktycznie potrzebne korzystającym z niej na co dzień użytkownikom.

Wyciągnij wnioski

Wnioski, które wyciągnęliśmy w trakcie analizy wyników ankiety przyczyniły się do istotnych zmian w architekturze strony - np. podział informacji edukacyjnej względem dodatkowych, nieuwzględnionych wcześniej, grup docelowych. Jak się okazało użytkownikami strony uniwersytetu są absolutnie wszyscy: tak studenci, profesorowie czy kandydaci, jak reprezentanci społeczności lokalnej, pacjenci klinik czy rodzice przyszłych studentów.

 

Niektóre z tych grup nie otrzymały odpowiedniej uwagi i ważności z punktu widzenia projektowania nowej strony. Wyniki ankiety pokazały nam z jak szeroką publicznością mamy do czynienia, oraz jak różne oczekiwania mają określone grupy. Na ich podstawie dokonaliśmy stosownych zmian w podziale informacji m.in. w strukturze głównego menu.

Różne opinie

Analizując otrzymane wyniki ankiety warto zwrócić uwagę jak odpowiednie grupy użytkowników postrzegają witrynę. W tym celu zebrane dane należy przeanalizować w kontekście danych demograficznych użytkowników, w szczególności wieku i przynależności do danej grupy. Aby móc dokonać takiej analizy należy pamiętać o umieszczeniu w ankiecie odpowiednich pytań, które pomogą nam przyporządkować ankietowanych do odpowiednich grup. Taka analiza pozwoli nam lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania określonych użytkowników.

 

Młodsi odbiorcy przywiązują dużo większą wagę do walorów estetycznych jak i do dostępności witryn na urządzeniach mobilnych. Spędzają na stronie zdecydowanie mniej czasu "skanując" prezentowane informacje w poszukiwaniu haseł kluczowych, które ich interesują. Z kolei osoby starsze skupiają się w większym stopniu na funkcjonalnościach, nie na wyglądzie.

 

W przypadku tej grupy odbiorców należy też zwrócić uwagę na pewne przyzwyczajenia związane z korzystaniem ze strony, która od lat się nie zmieniała. Obie te grupy są istotne z punktu widzenia Klienta. Dlatego dla projektanta jest to duże wyzwanie - stworzyć nowoczesny wygląd strony, zachowując architektury informacji umożliwiająca zarówno szybkie zapoznanie z najważniejszymi jej elementami, jak i zapewniającą dostęp do szczegółowych danych bardziej konserwatywnym odbiorcom.

Informacja zwrotna

Innym przypadkiem wykorzystania ankiety jest informacja zwrotna od użytkowników po wdrożeniu projektu. Kiedy już skończymy pracę nad projektem i całość zostanie oddana do użytku, warto zapytać czy nowa strona spełnia oczekiwania i zaspokaja potrzeby osób z niej korzystających. Być może jakiś element został przeoczony lub jego działanie jest niezrozumiałe. Szybkie wprowadzenie poprawek pozwoli uniknąć irytacji użytkowników i zwiększy komfort korzystania ze strony lub aplikacji. Często uzyskujemy również pozytywne opinie o naszej pracy, co jest dodatkową motywacją i nagrodą za dobrze wykonaną robotę.

 

W obu przypadkach wykorzystania ankiet, przed i po wdrożeniu projektu, należy dokładnie przeanalizować uzyskane wyniki. Wyciągnięte wnioski pomogą nam zaprojektować rozwiązania, które sprostają oczekiwaniom końcowych użytkowników lub zmodyfikować niefunkcjonalne rozwiązania. Wszystkie zmiany mogą wpłynąć na odczucia użytkowników związane z korzystaniem ze strony www, sklepu internetowego lub aplikacji mobilnej. A, jak zapewne sami dostrzegacie, przeprowadzenie ankiety nie musi być zbyt pracochłonne, jednocześnie pozwala szybko i stosunkowo tanio pozyskać cenną wiedzę o użytkownikach, a nawet zebrać nowe pomysły zgłaszane przez najważniejsze gremium: odbiorców Twojego serwisu.

Przydatne narzędzia

  • GetSiteControl - Narzędzie to oferuje tworzenia ankiet oraz innych widgetów jak chat online. Darmowe w obrębie jednej witryny.
  • SurveyMonkey -  Proste narzędzie do tworzenia ankiet online. W wersji podstawowej darmowe.
  • Typeform - Narzędzie umożliwiające tworzenie minimalistycznych ankiet, dostępnych również na urządzeniach mobilnych. W wersji podstawowej darmowe.
  • interankiety - Polskie narzędzie do tworzenia ankiet online. Darmowe przy ograniczonych parametrach.
  • Formularze Google - Zupełnie bezpłatne narzędzie - do stworzenia ankiety wystarczy tylko konto gmail.
  • Kilka podpowiedzi jak przygotować ankiety od Nielsen Norman Group

Chcesz otrzymywać informacje o nowych postach lub potrzebujesz darmowej konsultacji.