Prowadzenie firmy produkcyjnej nie jest zadaniem prostym. Olbrzymia konkurencja, złożoność procesów powodują, że tylko nieliczni odnoszą sukces.

Skontaktuj się z nami

Tematy

  • Sklep Internetowy
  • Marketing Internetowy
  • Firmy produkcyjne

Producenci często poświęcają największą uwagę rozwojowi i udoskonalaniu oferowanych produktów, kładąc mniejszy nacisk na organizację procesu sprzedaży.

Bezpłatna konsultacja

Patrick Budzinski

[email protected]

+48 723 395 567

Dotychczasowy model sprzedaży w firmach produkcyjnych jest realizowany przez współpracę z dystrybutorami, hurtownikami czy rozbudową lokalnych przedstawicielstw. To bardzo czasochłonny i kosztowny proces. Bariery prawne, logistyczne i operacyjne wydłużają proces wchodzenia na nowe rynki. Zdobycie odpowiedniej pozycji na rynku trwa czasem latami i jest obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia. Nawet najdokładniejsze analizy rynkowe i badania marketingowe nie dają pewności, że wejście na dany rynek w tradycyjny sposób okaże się sukcesem. Warto też dodać, iż model sprzedaży za pomocą sieci dystrybucji zawiera koszty prowizji / marży dla dystrybutora, co oczywiście ma wpływ na końcową cenę produktu.

Co firma produkcyjna może zrobić, aby zminimalizować ryzyko wejścia na nowe rynki lub zwiększyć marżę ze sprzedaży?

Jednym z rozwiązań, które może okazać się skuteczne, jest uruchomienie internetowego kanału sprzedaży. Niska bariera wejścia, relatywnie niskie koszty i mniejsze ryzyko przemawia za rozważeniem takiej decyzji. Zwróćmy uwagę, że globalne koncerny już coraz powszechniej oferują swoim klientom możliwość zakupu swoich produktów przez internet.

 

Uruchomienie własnego sklepu jest również elementem szerszej strategii, wedle której rozwija się dzisiejszy handel. Oferowanie produktów drogą internetową jest zarazem szansą na zminimalizowanie ryzyka związanego z ekspansją na nowe rynki ale przede wszystkim to możliwość zaoferowania klientom wygodnego sposobu złożenia zamówienia i dokonania zakupu z miejscach, w których dostępność naszych produktów jest ograniczona.

W jaki sposób rozpocząć przygotowania do wdrożenia sklepu w internecie?

Zaprojektowanie, a później wdrożenie strategii e-commerce w firmie, to przedsięwzięcie, na które trzeba przeznaczyć minimum kilka miesięcy. Najważniejszą kwestią jest wybór właściwej firmy zewnętrznej, która posiada doświadczenie w planowaniu, budowie i promocji e-sklepów.

Warto zwrócić uwagę na to, czy firma wykonywała już wdrożenia podobne do naszego. Zupełnie inaczej wygląda wdrożenie e-sklepu dla branży odzieżowej, sprzedającej elektronikę czy właśnie produkcyjnej. Dla tej ostatniej to często dodatkowy, nowy kanał sprzedaży, który musi być kompatybilny z istniejącym już modelem docierania do klientów.

Oto kilka najważniejszych elementów, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o wdrożenie sklepu dla firmy produkcyjnej:

  • Właściwy wybór wykonawcy sklepu internetowego - tu należy się kierować przede wszystkim dotychczasowym doświadczeniem takiej firmy. Poprośmy o przedstawienie przykładowych wdrożeń. Sprawdźmy jaki był ich efekt końcowy.
     
  • Wybór platformy - oczywiście firma, którą wybierzemy, może nam doradzić na jakiej platformie e-commerce najlepiej zbudować sklep, niemniej jednak, warto widzieć więcej na temat, gdyż to bardzo mocno determinuje przyszłe działanie sklepu i ewentualną późniejszą rozbudowę. O tym jaka platformę wybrać do budowy sklepu internetowego piszemy tutaj.
     
  • Użyteczność - to nic innego jak takie zaprojektowanie sklepu aby kupujący mógł bardzo łatwo znaleźć produkt, którego poszukuje, szybko złożyć zamówienie i dokonać płatności.
     
  • Mobliny sklep internetowy - rewolucja mobilna trwa w najlepsze. Dziś konsumenci, a także firmy, coraz częściej dokonują zakupów przez smartfony. Eksperci prognozują, że wkrótce 80% zakupów dokonywanych w sieci będzie realizowana w taki właśnie sposób. Biorąc to pod uwagę, należy zadbać o wykonanie perfekcyjnie działającej wersji mobilnej sklepu internetowego. Takiej, która poprawnie prezentuje się na wszystkich urządzeniach mobilnych, i w której zakupy za pomocą smartfona są równie łatwe w realizacji, jak na komputerach.
     
  • Logistyka - kupujący, który zamawia towar w sieci, oczekuje, że dostawa nie potrwa dłużej niż kilka dni, a w przypadku niektórych branż nawet następnego dnia. Uniwersalna zasada mówi, że im krócej potrwa dostawa, tym większa pewność, że klient będzie zadowolony z usługi. Czas dostawy towaru jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy towar zostanie kupiony właśnie w naszym sklepie internetowym.
     
  • Zwroty - konsument ma prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od dostarczenia mu towaru. Jego obowiązkiem jest przesłanie stosownego oświadczenia i zwrot towaru w stanie nienaruszonym. Jeśli chodzi jednak o koszt dostarczenia towaru do sprzedawcy, to leży on po stronie konsumenta. I tutaj znów mamy do czynienia z czynnikiem, który może wpływać pozytywnie na decyzję o zakupie w naszym sklepie internetowym. Darmowy koszt zwrotu towaru = lepsza zachęta do zakupów w naszym sklepie internetowym. Warto zatem przekalkulować, czy jesteśmy w stanie zaproponować taką wartość dodaną swoim klientom i wprowadzić ją czasem nawet kosztem zwiększenia ceny produktów.
     
  • Marketing - najczęściej praktykowanym sposobem dotarcia do nowych klientów są kampanie AdWords. Są to płatne reklamy, które pozwalają firmie zająć najwyższe miejsce w wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe. Wypozycjonowanie sklepu na wysokie pozycje pierwszej strony wyników wyszukiwania może zająć miesiące. Dzięki AdWords możemy konkurować o klienta już w momencie uruchomienia reklamy, mając przy okazji całkowitą kontrolę nad budżetem reklamowym.

Wnioski

Na postawione pytanie, czy firma produkcyjna, powinna uruchomić własny sklep w internecie, odpowiedź brzmi: tak, jak najbardziej, a przemawia za tym wiele korzyści.

Trzy najważniejsze z nich to:

  • niezależność od dystrybutorów,
  • poprawienie marży, którą w tradycyjnym modelu sprzedaży należy podzielić się z pośrednikiem,
  • przyspieszenie ekspansji na nowe rynki bez ponoszenia wysokiego ryzyka i kosztów rozwoju sieci dystrybucji.

Jednak to, że wdrożenie sklepu internetowego może być tańszym i mniej ryzykownym sposobem wejścia na nowe rynki lub zoptymalizowania kosztów dytrybucji na tych, na których działamy obecnie, nie oznacza, że jest to sposób skazany na sukces. Nie bagatelizujmy zatem solidnego przygotowania do takiego przedsięwzięcia.

Więcej o tym na co zwrócić uwagę wdrażając sklep internetowy w firmie produkcyjnej dowiesz się z tego wpisu na naszym blogu.

Szukasz rozwiązań e-commerce dla swojej firmy?

Zobacz co możemy Ci zaoferować  

Chcesz otrzymywać informacje o nowych postach lub potrzebujesz darmowej konsultacji.